Medycyna estetyczna po 50. Procesy starzenia rozpoczynają się praktycznie od razu po urodzeniu, niemniej jednak najbardziej dostrzegalne są przed menopauzą, zaś w jej trakcie i po tak zwanym okresie przekwitania znacząco się nasilają. Po 50 roku życia spada gwałtownie ilość progesteronu i estrogenów, które odpowiedzialne są za kontrolowanie jędrności i młodego wyglądu skóry. Ich ubytek w takim wieku staje się naprawdę dostrzegalny, dlatego też twarz 50-latki nabiera owalnego kształtu, zaś obecna na niej skóra staje się coraz cieńsza. Zmianie ulega również jej koloryt – pojawić się mogą liczne przebarwienia. Dojrzała skóra osoby po 50 roku życia wymaga zastosowania odpowiednich zabiegów medycyny estetycznej, o których opowiemy w poniższym artykule.
Wykonywanie peelingów medycznych
Nie warto zapominać, iż to najłatwiejsze czynności wykazują największy wpływ na wygląd naszej skóry. Kluczem do nieustającego blasku, będzie codzienne pielęgnowanie skóry, jak i właściwy demakijaż.
Codzienne używanie kremów zawierających witaminę C, retinol, jak i filtr przyczyni się do faktu, iż nasza skóra uniknie procesu szybkiego starzenia. Właściwa dieta, nawodnienie organizmu i prowadzenie aktywnego trybu życia, umożliwi cieszenie się elastyczną, piękną skórą na długie lata. Pojawiające się na skórze ciemne przebarwienia, to tak zwane zaskórniki, które powstają na skutek zatykania się porów skóry resztkami złuszczonego wcześniej naskórka, tłuszczu, jak i innego rodzaju zanieczyszczeń środowiskowych. Sprawiają one nierzadko, iż skóra prezentuje się starzej.
W medycynie estetycznej oraz w kosmetyce wykorzystywane są peelingi, które opierają się na owocowych kwasach, czyli inaczej kwasach AHA – alfa – hydroksylowych, kwasach BHA, przykładowo kwasach migdałowych, kwasach witaminy A oraz innego rodzaju kwasach. Różnią się one działaniem i efektami. Dlatego też, zanim dojdzie do zabiegu, trzeba poddać sprawdzeniu stan skóry. Peeling niweluje niedoskonałości i nadaje naszej skórze gładkość. Pozwala na usuwanie naskórka szybkim sposobem i nadaje skórze promiennego wyglądu. Zwiększa też poziom nawilżenia i sprzyja procesom odnowy skóry. Może zostać przeprowadzony w przypadku każdego rodzaju skóry.
Nie warto ignorować przebarwień
Ciemne plamki na skórze, których nie da się zamaskować nawet mocnym makijażem, to problem znany wielu osobom. Wpływ na jego powstanie mogą mieć nazbyt intensywne kąpiele słoneczne, zastosowanie fotouczulających leków czy też burza hormonów. Z pewnością niewiele osób wie, iż światło może nam także dawać piękno. Za sprawą dostępności laseroterapii przebarwienia przestaną być naszym problemem. Laseroterapia jest działaniem wiązką światła na wybrany obszar na ciele takim sposobem, żeby promieniowanie było w pełni skuteczne.
Pozbądźmy się pajączków
Popękane naczynia krwionośne, jak również dobrze widoczne na skórze niteczki o sinej barwie, to tak zwane pajączki, czyli rozszerzone naczynia krwionośne. Występują zwykle na twarzy, nogach i dekolcie. Na początku występuję rumień, który nasila się z uwagi na emocje, zaś następnie występują rozszerzone, drobne naczynka. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się pajączków będzie laserowe zamknięcie naczynek. Energia laserowa pochłaniana jest przez hemoglobinę oraz zamieniana na ciepło, które niweluje zmiany chorobowe w skórnej tkance. Po przeprowadzonym zabiegu konieczne jest unikanie promieni słonecznych. Osoby mające skłonności do pękających naczynek winny używać kosmetyków hipoalergicznych, z niewielką liczbą składników, jak również kosmetyków do wrażliwej skóry. Twarz powinna być myta wodą zimną albo letnią, ponieważ nazbyt ciepła może przyczyniać się do podrażnień.
Nawilżanie skóry
Z wiekiem redukcji ulega kwas hialuronowy zawarty w skórze, co wiąże się z brakiem właściwej ilości snu, zmęczeniem czy stresem. Skóra wydaje się sucha i niezbyt elastyczna. Dotlenienie oraz ujędrnienie skóry możliwe jest za sprawą karboksyterapii. Taki zabieg opiera się na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla za pomocą urządzenia z certyfikatem, które przeznaczone jest do iniekcji. W przeciągu siedmiu dni od chwili podania dwutlenku węgla zwiększeniu ulega dopływ tlenu do tkanek. Zaczyna się stymulacja produkcji elastyny i kolagenu, co ma wpływ na elastyczność skóry. Poprawie ulega krążenie krwi, dzięki czemu skóra wygląda znacznie lepiej. Taki zabieg jest zupełnie bezpieczny, zaś czas jego przeprowadzenia to tylko pół godziny. Celem uzyskania widocznych rezultatów, zalecane jest wykonanie serii minimum 10 zabiegów.
Nadawanie skórze kształtu
Starzenie się twarzy to nie wyłącznie przesuszona, wiotka skóra oraz zmarszczki. Na to, czy ktoś będzie wyglądał staro, wpływ ma także kształt jego twarzy. Celem odmłodzenia wyglądu, poprawić należy nie tylko jakość skóry, ale także odbudować pod nią ubytki, unieść ją oraz wymodelować. Najlepszą metodą na poprawienie kształtu twarzy, będzie przeprowadzenie wolumetrii. Zabieg ten opiera się na podaniu sporych ilości kwasu hialuronowego w okolice ubytku.