Kriolipoliza – efekty. W dzisiejszych czasach wygląd dla wielu osób staje się bardzo ważną kwestią. Czasami okazuje się, że popularne sposoby na zgubienie tkanki tłuszczowej, takie jak dieta oraz ćwiczenia, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów w krótkim czasie. Wtedy warto zastanowić się nad zabiegiem zwanym kriolipolizą. Wieloletnie badania wskazują, iż kriopoliza to skuteczny zabieg na zredukowanie tkanki tłuszczowej. Zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem i poznaniem efektów kriolipolizy.
Kriolipoliza – co to takiego i jak działa?
Kriolipoliza nie jest wciąż tak znanym zabiegiem jak liposukcja. Wiadomo jednak, że liposukcja jest bardziej inwazyjna aniżeli kriolipoliza. Medycyna estetyczna rozwija się dynamicznie w dzisiejszych czasach. Kriolipoliza jest jednym z zabiegów, który nie wymaga przerwania ciągłości skóry, co znacznie eliminuje wystąpienie ewentualnych skutków ubocznych. Popularna staje się zarówno nowsza forma liposukcji, czyli liposukcja ultradźwiękowa jak i kriolipoliza.
Zabieg kriolipolizy polega na przykładaniu do skóry specjalnego urządzenia, które zasysa tkankę oraz ją chłodzi. Dzięki temu tworzy się w obrębie komórek tłuszczowych stan zapalny, który jest wywoływany przez niską temperaturę. Wymrożone komórki tłuszczowe zostają usunięte na stałe i nie regenerują się.
Jakie efekty przynosi kriolipoliza?
Kriolipoliza – wiele osób boi się tego zabiegu. Jeśli jednak szukamy nowych sposobów na pozbycie się tkanki tłuszczowej, to kriolipoliza daje stosunkowo szybkie rezultaty. Warto jednak połączyć zabieg kriolipolizy z aktywnością fizyczną oraz ruchem, ponieważ w przypadku zdrowego i aktywnego trybu życia efekty będą jeszcze bardziej trwałe.
Główny efekt po kriolipolizie to przede wszystkim redukcja tkanki tłuszczowej. Warto jednak mieć na uwadze, że zabieg ten przyczynia się też do zmniejszenia obwodów ciała, ujędrnienia skóry i jej wzmocnienia, zredukowaniu tzw. „pomarańczowej skórki” oraz wysmuklenia sylwetki. Pierwsze efekty kriolipolizy pojawiają się po około 2 tygodniach, a końcowy efekt – po 6 tygodniach. Efekt zabiegu utrzymuje się około pół roku, jednak dzięki odpowiedniej diecie i ćwiczeniom można wydłużyć i wręcz utrzymać na stałe efekt zabiegu.
Jak wygląda zabieg kriolipolizy?
Na zabieg kriolipolizy należy przyjść będąc odpowiednio nawodnionym. Ponadto, na około 2-3 dni przed zabiegiem nie wolno się opalać, korzystać z solarium czy sauny. Wszelkie peelingi chemiczne również są odradzane. Zabieg kriolipolozy poprzedza konsultacja. Specjalista musi stwierdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu oraz jaki plan terapii będzie właściwy. Przed właściwą kriolipolizą specjalista wykonuje również delikatny masaż tkanek, które będą poddawane procesowi chłodzenia. Następnie przykładane jest urządzenie chłodzące. Jedna sesja trwa około 45-60 minut i w jej trakcie wykonuje się do 7 przyłożeń. Tkanki są zazwyczaj schładzane do temperatury około 0 stopni Celsjusza, jednak możliwe jest wykorzystanie temperatury sięgającej nawet -14 stopni Celsjusza. To specjalista dobiera odpowiednią temperaturę. W celu wspomagania odchudzania, zaleca się skorzystanie z endermologii po około miesiącu od zabiegu. Taki masaż podciśnieniowy poprawia ukrwienie i ujędrnienie tkanek.
Jeśli chodzi o ilość zabiegów kriolipolizy, jakie należy wykonać, to zazwyczaj efekty są wystarczające już po jednym zabiegu. Chcąc jednak powtórzyć kriolipolizę na ten sam obszar ciała, należy odczekać co najmniej 6 tygodni. Najistotniejsze zalecenie po zabiegu jest takie, że nie powinno się stosować peelingów chemicznych. Ponadto, tak jak przed zabiegiem, przez około 3 dni po kriolipolizie powinno się unikać opalania, saun czy korzystania z solarium oraz kąpieli w chlorowanej wodzie. Nie powinno się również korzystać z jakichkolwiek masaży przez około 2 tygodnie.
Kto może poddać się kriolipolizie a dla kogo zabieg nie jest wskazany?
Kriolipoliza jest zabiegiem polecanym w szczególności tym osobom, które borykają się z nadmierną tkanką tłuszczową w okolicach takich jak talia, brzuch, ramiona, kark, uda czy pośladki. Tak naprawdę kriolipoliza może być wykonywana w niemal każdej partii ciała. To zabieg, z którego korzystają przede wszystkim osoby w młodym wieku, ale nie jest to regułą. W porównaniu z innym popularnym zabiegiem, czyli liposukcją, nie trzeba przed zabiegiem konsultować się z lekarzem ani wykonywać konkretnych badań, ponieważ nie jest to zabieg inwazyjny, tak jak popularne odsysanie tłuszczu.
W tym miejscu warto jednak wspomnieć również o tym, że istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania kriolipolizy. Pomimo tego, iż zabieg jest bezpieczny i działa wyłącznie na komórki tłuszczowe, to nie jest on wskazany przede wszystkim dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Ponadto, nie powinny się na niego decydować osoby cierpiące na schorzenia wątroby czy choroby układu krążenia. U osób cierpiących na choroby skóry zabieg również jest niewskazany. Ponadto, nawet menstruacja okazuje się być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu kriolipolizy.