Depilacja laserowa – jak często?

Depilacja laserowa – jak często? Depilacja laserowa to zabieg, który pozwala pozbyć się niechcianego owłosienia i cieszyć gładką skórą na zawsze. W nowoczesnych salonach wykorzystywane są skuteczne technologie, które są niezwykle skuteczne. Należy jednak wiedzieć, że jeden zabieg depilacji laserowej bardzo rzadko wystarcza na to, aby trwale pozbyć się owłosienia. Aby już nigdy nie borykać się z niechcianym owłosieniem, należy poddać się serii zabiegów. Jak często trzeba powtarzać depilację laserową? Na to i inne pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Depilacja laserowa – na czym polega ten zabieg?

Na początku warto wspomnieć czym w ogóle jest zabieg depilacji laserowej. Depilacja laserowa to nowoczesny sposób, w którym za pomocą specjalnego lasera usuwa się owłosienie. Lasery stosowane do depilacji są bezpieczne, precyzyjne i bardzo skuteczne. Nie bez powodu depilacja laserowa cieszy się rosnącą popularnością. Laser można wykorzystać do pozbycia się owłosienia z dowolnej części ciała, najczęściej z pach, nóg i bikini.

Jak działa laser na włoski? Urządzenie emitujące laser wytwarza energię cieplną i dociera do głębokich struktur włosa, co powoduje pozbycie się włosa. Mieszki włosowe posiadają melaninę, która pochłania światło wysyłane przez laser. W ten sposób melanina jest niszczona razem z mieszkiem. Proces depilacji laserowej jest określany mianem fototermoliza selektywna.

Jak często należy powtarzać depilację laserową?

W przypadku depilacji laserowej bardzo ważne jest zachowanie przerw pomiędzy zabiegami jak i kilkukrotne powtórzenie zabiegu dla efektu na stałe. Warto też wiedzieć, iż włosy rosną w różnym tempie w zależności od obszaru. Przykładowo, na szyi czy górnej wardze zabiegi depilacji laserowej można powtarzać co 4 tygodnie. Na plecach lub nogach zabieg można wykonywać co około 8 tygodni, a depilację laserową rąk czy bikini co 6 tygodni.

Laserowe usuwanie owłosienia jest uznawane za najlepszą metodę na gładkie ciało. Oczywiste jest jednak, że na obszarze poddawanym depilacji laserowej mogą pojawiać się pojedyncze włoski, ale można się ich pozbyć w trakcie tzw. zabiegu przypominającego. Zabiegi przypominające wykonuje się jednak rzadko, bowiem zwykle co kilka lat.

Dlaczego warto powtarzać depilację laserową?

Zalecane jest kilkukrotne powtórzenie depilacji laserowej przede wszystkim z tego względu, iż laser emitowany przez urządzenie działa jedynie na te włosy, które są w fazie anagenu. Jeden zabieg depilacji laserowej może zmniejszyć liczbę włosów o około 30 procent. Im więcej zabiegów, tym bardziej można zaobserwować, że odrastające włosy są słabsze i pojawia się ich coraz mniej. Wraz z powtarzaniem zabiegów włosy będą znacznie się przerzedzać aż w końcu wcale nie będą się pojawiać.

Usuwanie włosków metodą depilacji laserowej zawsze wymaga kilku wizyt – jeśli chcemy się ich pozbyć na stałe. Zalecane minimum to 4 zabiegi, jednakże rekomendowana ilość to 6-8 zabiegów. Od czego zależy ilość zabiegów, które będzie trzeba wykonać dla całkowitego pozbycia się niechcianego owłosienia? To kwestia indywidualna, na którą wlicza się przede wszystkim kolor i ilość włosków na ciele a także stan skóry pacjenta. Na częstotliwość i ilość powtórzeń zabiegu ma również wpływ płeć, wiek czy rodzaj owłosienia oraz depilowany obszar. Także gospodarka hormonalna może mieć niemałe znaczenie. W trakcie pierwszej wizyty przed zabiegiem kosmetolog ocenia, ile mniej więcej wizyt trzeba będzie wykonać.

Pielęgnacja skóry po depilacji laserowej

Po depilacji laserowej skóra przez około 3 dni jest delikatnie podrażniona oraz zaczerwieniona. Dlatego też warto przede wszystkim unikać przez pewien czas po zabiegu kosmetyków, które mogłyby podrażnić skórę poddaną depilacji laserowej. Ponadto, należy unikać czynności, które mogłyby przyczynić się do wzrostu temperatury ciała, takich jak gorące kąpiele czy sauna. Nie należy także korzystać z kąpieli w basenie oraz solarium, a także należy unikać opalania się na słońcu.

Po zabiegu depilacji laserowej warto stosować specjalne kosmetyki, które mają działanie łagodzące podrażnienia oraz nawilżające. Jeśli nie wiemy, jakich kosmetyków używać, najlepiej skontaktować się z miejscem, w którym był wykonany zabieg.

Czym różni się depilacja od epilacji?

Wiele osób uważa, że zabieg usuwania nadmiernego owłosienia to depilacja. W kosmetologii istnieje jednak pojęcie zwane epilacją. Ciekawe jest również to, że tak naprawdę laserowa technika usuwania niechcianych włosków powinna być właściwie określana mianem „epilacji”. Termin ten nie jest jednak często stosowany i gabinety kosmetologiczne częściej oferują zabieg laserowego usuwania owłosienia pod bardziej znaną społecznie nazwą, czyli depilacją laserową.

Depilacja według terminologii kosmetologicznej jest metodą czasowego pozbywania się owłosienia z użyciem dobrze znanych technik, takich jak depilacja kremem, woskiem, maszynką czy depilatorem. Epilacja jest natomiast metodą usuwania owłosienia trwale poprzez niszczenie cebulki włosa.